Prep kit Diamond Bits - Fine innehåller fem professionella diamantbits med fin grit för skonsamt och noggrant nagelprep. Perfekt för rengöring av nagelband, sidovallar och nagelplatta inför gel, gelpolish och acrygel.
Prep kit Diamond Bits - Fine är ett komplett kit med våra fem mest använda diamantbits i Fine, utvecklat för skonsam och exakt prep av den naturliga nageln. Den fina gritnivån rengör effektivt nagelband, sidovallar och nagelplattan utan att vara aggressiv mot nageln, vilket ger optimala förutsättningar för god vidhäftning.
Kitet passar både dig som vill börja arbeta med elfil vid nagelprep och den erfarna nagelterapeuten som vill ha hela Fine-serien samlad.
Kitet innehåller:
Samtliga bits har standardfäste 3/32" och passar både höger- och vänsterhänta elfilar.
En väl utförd prep är grunden för hållbara behandlingar med gel, gelpolish och acrygel. Med rätt bits för varje moment arbetar du både snabbare, mer skonsamt och med bättre resultat.
Produkten har blivit tillagd i varukorgen
Skapa ett kundkonto hos oss och få en rabattkod skickad till din mail. En smidig start för dig som vill upptäcka vårt sortiment.
Är du redan kund? Logga in och kika på aktuella erbjudanden och favoriter.