TPO

Sedan januari 2024 har vi haft full koll på TPO-förbudet som träder i kraft den 1 september 2025. Därför har vi inte tagit in några nya produkter med TPO sedan dess – och vi har den senaste tiden även plockat bort tidigare produkter med TPO från vår webshop. När du handlar hos oss kan du alltså känna dig helt trygg med att produkterna är fria från TPO. 

Vad gäller för dig som nagelterapeut? 

Från och med 1 september 2025 blir det enligt EU:s kosmetikaförordning olagligt att använda produkter som innehåller TPO – även om de är inköpta tidigare. Det gäller samtliga UV-/LED-härdande material som gelé, gelpolish och builderprodukter. Alla produkter du använder i din salong måste då vara TPO-fria.

Eftersom vi började anpassa sortimentet tidigt, behöver vi nu inte rea ut produkter eller stresslansera något nytt inför hösten. Vårt sortiment är redan justerat för att matcha de nya lagkraven. Du kan arbeta vidare i lugn och ro med produkter du vet är godkända – både idag och efter förbudet.

TPO-fritt – för din och kundens trygghet

2 comments

Nail Systems9 month ago
Hej Linda! Enligt vad vi kan tyda så är det förbjudet att använda from 1/9 2025 - men du får hemskt gärna länka om du har läst något annat någonstans! Mvh Sanna / Nail Systems
MVH linda9 month ago
En fråga:
Är det inte så att fr o m 1/9 2025 blir förbudet att köpa in nya produkter innehållande TPO till din salong och fr o m 2027 får det inte användas några produkter med TPO i salongen alls dvs att fram tills 2027 får du använda upp de produkter du har i ditt sortiment?

The product has been added to your cart